Hall of Fame

Civic

Neal Hardy
First Reeve of RM #394 1976
President of SARM  2002-2005
Member of Legislature 1980-1991
Minister of Environment 1982-1985
Minister of Rural Development 1985-1991

Edwin Tchorzewski
Member of Legislature 1971-82, 1985-99
Cabinet member from 1972 with portfolios including Culture and Youth, Consumer Affairs, Education, Health, Continuing Education, Finance, Municipal Government, Intergovernmental Affairs, Minister Responsible for SGI and Sask Tel and Provincial Secretary
Deputy Premier 1991

OLYMPIC

Trent Yawney
1984-1988  Played with the Canadian Olympic Hockey Team 

Marcia (Schiml) Gudereit
1998 Gold Medal Olympics in curling
1997, 1994, 1993 World Curling Champion
1997,1994,1993 Scott Tournament of Hearts winner
2003,1997,1993,1991 Sask Provincial Champ
Inductee into Canadian Sports Hall of Fame, Sask Sports Hall of Fame and Canadian Curling Hall of Fame

INTERNATIONAL

Grant Jennings
Washington Capitols 1987-playoffs
Hartford Whalers 1988-1991
Pittsburgh Penguins 1991-1995
Stanley Cup winner in 1991-92, 1992-93
Toronto Maple Leafs 1995
Buffalo Sabres 1995-1996
Atlanta Knights 1996-97
San Antonio Dragons 1997-98

Kris Wasylowich
2005 Alberta Open Champion
2006/2007 Team Alberta won Willington Cup at Canadian Amateur
2006 Alberta Men’s Amateur Champion
2006 Canadian Men’s Amateur Co Champion
2006 Canadian Men’s Mid Amateur Champion
2006/2007 Member of Canadian Men’s Amateur National Team
2006 member of Canadian Amateur Team playing in Argentina
2007 Canadian Amateur Team playing in Australia
2007 Canadian Men’s Mid Amateur Champion

Trent Yawney
1984-1988 Played with the Canadian Olympic Hockey Team 
1988-91, 1997-1999 Chicago Black Hawks
1991-1996 Calgary Flames
1996-1997 St Louis Blues

Louise (Mantyka) Melnychuk
1989 Silver-World Arm Wrestling
1989 Canadian Nationals Champion
1986 and 1987 2nd Place Canadian Nationals
1985 Provincial Champion
1883 Rookie of the Year

Diane (Anderson) Foster
2007 Canadian Senior Women’s Champion
2008 World Senior Women’s Champion (Finland)

Kevin Adam
1999  Bike Randonneuring 1200 km Paris-Brest-Paris

Tracy Knutson
2010   1st Place Manitoba   Fire Fighting and Rescue
2009  1st  Place Practical Skills and 2nd Place Fire Fighting In International Fire Fighting and Rescue Competition
2006  1st  Place Manitoba Fire Fighting and Rescue 

Daylon Dallyn
2010  Silver Medal  CanAm Bowl XIV 

Katlin Dickson
2010  Gold Medal  Football Coupe Canada Cup
2010  Silver  Medal Football CanAm Bowl XIV
2010  Top Offensive Lineman at CanAm Bowl 

Glen V. Gulutzan
2003-2009 Coach ECHL Las Vegas Wranglers
2009-10 Coach AHL Texas Stars
2011 Coach NHL Dallas Stars

Larry Lozinski
1979-80 Kansas City Red Wings
1980-81 Kalamazoo Wings
1981-82 Detroit Red Wings
1982-84 Adirondack Red Wings

Master Corporal Tom Marshall
2001 United Nations International Rifle Competition- Second Place

Raymond Netowaysin
2015 CanAm Bowl XIX Silver Medal

NATIONAL
Jana Dyck
2008 First Place National Poetry Competition
2010 3rd Place National Poetry Competition

Darryl Leason
1989, 1990, 1991 Provincial discus champion
1993, 1994, 1995 National champion football with Regina Rams
1999, 2003 National champion football with Calgary Wolfpack
1991 Canadian Junior Track and Field champion, third place in discus and third place in shotput

Michael Leason
1993, 1994, 1995, 1997 National champion football with Regina Rams
1999, 2003 National champion football with Calgary Wolfpack

Sandra Lee Marchant and Blair Marchant
1996 and 1997  3D Saskatchewan Champion
1997 Silver Medalist Nationals
1996 Bronze Medalist Nationals
1996, 1997 Western Canadian Champion
1996 Competed at World Championship in West Virginia

Ian Granberg
1996 Gold in Kata Provincial Karate 
2001 Silver in Kata, Gold in Team Kata and Silver in Kumite Provincial Karate
2002 Gold in Kumite Gold in Kata Provincial Karate
2001 Bronze in Kumite National Karate
2002 Gold in Kata, Gold in Kumite, Gold in Team Kata National Karate
2003 Gold in Kumite National Karate

Jordan Washburn
2007  Telus Cup National Midget AAA Champions
2007 Top Goaltender SAAAMHL

Cheryl Daisley
2000 Bronze Medal Intermediate Life Sciences National Science Fair
2001 Silver Medal Intermediate Life Sciences National Science Fair 
2002 Bronze Medal Senior Environmental Science National Science Fair
2002 Regional Science Fair Winner
2002 DOW Chemical Award National Science Fair
2001 Geological Society of Canada Award National Science Fair
2002 Agriculture and Agri-Foods Canada Award National Science Fair

Rod Salmond
1998 Frontier Days Chuckwagon Champion Cheyenne, Wyoming
1998 Third Place Canadian Chuckwagon Championship Sudden Death Final Qualifier 
1994 Orville Strand Cup

Keith A. Wilson
2004-2005 President Insurance Brokers Association of Canada 
1999-2000 President Insurance Brokers Association of Saskatchewan

Leah Palko
1998-1999 Bronze Medal at Canadian Synchronized Skating Championship in Montreal

Ron Hayter
Member of the Canadian Boxing Hall of Fame
Member of Alberta Sports Hall of Fame

Wayne Duffield
1988 Government of Canada Medallion for Refereeing and Coaching

Bob Poley
1978-1984 and 1988 Played with the Sask Rough Riders from
1985-1987 Calgary Stampeders
1989 Grey Cup winner
1996 Inducted into the Plaza of Honour

Enid Davidson
2001 Synchronized Skating Judge

Rita Winowich
2000 and 2002 National Master Bowling Assoc Senior Division team Bronze
2002 1st place Provincial Bowling 
2009 Master Bowling Natinal Mixed Team Championship Gold

Paul Zagrobelny
9 years  Provincial Champion Arm Wrestling
2000 and 2001 National Champion

Jonathan King
1997 2nd place Forestry Poster National Senior Art
1998 3rd place Forestry Poster National Senior Art

Heather King
1994 1st National Forestry Art Junior 
1996 2nd National Forestry Art Senior
1997 1st National Forestry Art Senior
1996 1st Provincial Fire Safety Poster Senior Division
1997 3rd National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Intermediate
1999 1st National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Senior

Abby King
1994 1st National Forestry Art Junior 
1995 2nd National Forestry Art Senior
1996 1st National Forestry Art Senior
1995 1st Provincial Pool 75th Anniversary competition
1994 1st Provincial Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Intermediate color
1995 1st National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Intermediate black and White 
1996 1st National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Intermediate color 
1997 3rd National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Senior black and White 
1998 2nd National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Senior black and White 
1999 1st National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Senior black and White 

Jocelyn (King) Chillog
1995 1st National Forestry Art Senior
1996 1st Place Provincial Organ Donation Poster Competition
1997 2nd  Place Provincial Organ Donation Poster Competition
1996 2nd National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Senior color 
1997 1st National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Senior color 

Dr. Don Gelhorn
2000-2001 President College of Physicians of Canada 

Laura Miller
2006 Robert Bateman Art Contest winner

Brandan Kushniruk
2005 1st Place National Midget AAA Hockey with Tisdale Trojans

Nevada Smith
2006 1st  Place National Poetry Award

Bill Lozinski
1975 and 1976  Football Regina Rams  National Champs

Dr. George Fedak
2006 Presidential Citation Award  (Genetics Society of Canada)

Mitchell McCune
2006 1st Place Celebrate Canada Poetry Contest

James Walter, Letitia Walter, Aspen Cleaveley
2007 National  Darts Team  Canada Cup Champions

Aspen Cleaveley
2007 Darts Nodor Cup Gold Medal
2007 1st place Provincials
2010  3rd Place Senior Doubles National  Dart Championship 

Doreen Dobrinski, Yvonne Thode, Rita Kozak
2007 Club 55+ National Champs

Shalyn Cowan
2009 Provincial Fedoruk Cup Sask Female Midget AA Hockey League
2009 National Aboriginal Hockey Championships Team Sask Bronze Medal

Kyle Cowan
2006 National Aboriginal Hockey Championships Team Sask Gold Medal
2007 National Aboriginal Hockey Championships Team Sask Bronze  Medal
2009 Provincial Credit Union Cup SJHL Jr A
2009 RBC Cup National Junior A Hockey championships Silver Medal

Torrie Dyck
2006 National Aboriginal Hockey Championships Team Sask Gold Medal

Miranda Cleaveley 
2010  3rd Place Youth Doubles National  Dart Championship 

Laurrie Lozinski
1987  1st Place Canadian Open Arm Wrestling 

Raelyn Serhan
2010  1st Place Canadian National Appaloosa Horse Show Championship
2010  1st Place as member of Saskatchewan team in National Team competitions

James Walter
2012 National Dars Champion

Ed Kuzek
2012 Canadian A Class Singles Champion in trapshooting.
2011 he was the provincial singles champion.
2010 Canadian AA Class Singles Champion
2010 Provincial singles Champion and Provincial B Class doubles Champion.

Alex Anderson, Damon Netowaysin, Cody Pilon and Matt Auger
2011 6 Nations Aboriginal Football- Saskatchewan Team Champions

David Sandomirsky
2013 Canadian Masters Track and Field 100m Gold Medal
2013 Canadian Masters Track and Field 200m Gold Medal
2013 Canadian Masters Track and Field 400m Gold Medal

Aleece Anderson
2013 National Aboriginal Hockey- Team Saskatchewan Silver Medal

John Wesley Marshall
1967 Dominion of Canada Rifle Assoc. Individual and Small Bore Rifle- Silver Medal

Melissa Cable
2011 CCAA Cross Country Running Silver Medal
2008, 2010, 2011 ACAC Cross Country Running AB Gold Medal

Quinn Legare
2013 North American Indigenous Games SK Team 4X400 M Relay Gold Medal

PROVINCIAL

Vanessa Kushniruk
2008 Bantam “C’ Softball Provincial champion with Arborfield Rebelz
2007 Squirt “C” Softball Provincial champion Arborfield Rebelz
2008 Saskatchewan Summer Games softball champion Arborfield Rebelz

Hudson Bay Junior B Saints
1980-81 Provincial champions

Hudson Bay Fire Department
2003 First Place Saskatchewan Fire Power competition 

Daylon Dallyn, Rita Winowich, Taesha Housden
2004 Masters YBC Provincial Bowling champions

Ernie Umpherville, Phil Martindale, Jack Ruston
2004 Hudson Bay Club 55+ Triples Bowling Provincial champions

May Russell, Jean Umpherville, Marline Koveach, Ernest Umpherville, Jack Russell
2005 Royal Canadian Legion Provincial Bowling champions

Shaun Michelle
1998 First Place in Pass in Provincial Pass, Punt and Kick  
2000 First Place in Pass in Provincial Pass, Punt and Kick   

Darwin Dallyn
1979 High School Provincial Golf Champion

Blair Babyck
1988 Sask. Baseball Association Provincial Champs – Team Sask
1988 Saskatchewan Baseball Player of the Year

Crystal McLeod
1984 Alberta Scott Tournament of Hearts

Marline Koveach
1999 Provincial Bowling Gold Singles and Team

Ernie Umpherville
1999-2000 Gold Provincial Master Bowling

Rose Strand
1996 1st place nature category of the “Canada Day Committee for Saskatchewan” Photography contest

Angela Sandomirsky
1995 Provincial winner of Sask Wildlife Art Assoc
1998 Provincial winner OSAC Juried Art Show

David Sandomirsky
1996 Gold 4 X 100 Relay Summer Games

Tara (Morton) Nernberg
1991 1st place Gymnastics Class I –12  and Over
1993 1st place Gymnastics Class II -13 and Over

Rebecca King
2001  2nd Provincial National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Black and white
2002 1st Provincial National Royal Canadian Legion Remembrance Day poster Black and white 

Marline Koveach, Trent Prekaski, Gerald Cartier, Ernie Umpherville and Cathy Townsend
1996, 1998, and 2001 Legion #130 Bowling Gold Provincials

HBCH Football Team
1987 Provincial Nine Man Football Champions

HBCH Football Team
1988 Provincial Nine Man Football Champions

HBCH Football Team
1991 Provincial Nine Man Football Champions

Pee Wee Hunters “B” Hockey Team
1984 Provincial Champions

Stars Baseball Team
1984 Beaver Provincial Champions

Stars Baseball Team
1986 Bantam Provincial Champions

Stephen Butler
1996 Gold Provincial  AAA Baseball Peewee
1998 Gold Western Canadian AA Baseball bantam
1999 Silver Western Canada Summer Games Team Sask.
1999 Gold Provincial AA Baseball Midget

Jenny (Martindale) Rubisch
1987 Provincial Fastball champions Softball 
Jenny was the pitcher for the Park Hotel Schooners, Moose Jaw

Jason Kocay
2000 Tisdale Midget A Ramblers Hockey Provincial Champs

Tyler Kushniruk
2000 Tisdale Midget A Ramblers Hockey  Provincial Champs
1999 Provincial Midget AA Baseball champion  with the Nipawin Royals

Darryl Dickson
1992-93 Provincial SJHL Junior A hockey champions with the Flin Flon Bombers
1993-94 Provincial MJHL Junior A Hockey champions with the Dauphin Kings

Junior “B” Saints Hockey
Provincial Champs 1986-87

Hudson Bay Loggers
Provincial “C” Champions 1991

Myrle Houdek, Mary McLeod, Emily Lundeen
2001 Club 55+ Bowling Gold Medal Provincial
Myrle Houdek 1st place Saskatchewan Ladies Most Pins over average

Jean Geddes Curling Team Gail Bruce (third), Betty Lou Palko (second), Margaret Adam (lead)
1974 1st Provincial Sask Teachers’ Federation Bonspiel

Marline Koveach, May Russell, Doreen Dobrinski
2006 Club 55+ Provincial Champs

Ernie Umpherville, Jack Russell
2006 Club 55+ Provincial Champs

Kristy Rogalski, Marline Koveach, Cody Graham
2006  Master YBC Provincial Gold

Fastball Team Midget Girls
2005 Provincial Champs

Teena Rumak
2001 1st Place Provincial Mountain Bike Ontario Cup

HBCH Curling Team Lee Schultz, Dean Low, Tom Klima, Mark Derenisky, Patrick Harnett, Michael Gorniak, Gordon Low, Marvin Derenisky
1991 Provincial High School Champions

HBCH Curling Team  Tricia Low, Tracy Low, Mandy Riddoch, Raelynne McCaffery, Angie Crittenden, Phyllis Low
1994 Provincial High School Champions

Kelsey Paskell
Pass, Punt, Kick Competition
2006 Kick Provincial Champion

Steven Bernard
Pass, Punt, Kick Competition
2006 Punt and Kick Provincial Champion

Peggy Paskell, Kayley Paskell, Cade Sprackman
2007  Master YBC Bowling Gold Medal

Glen Gulutzan, Blair Babyck, Carey Kolybaba, Bryce Palko
1988 Midget Baseball Provincial Champions with Naicam

Amy Bober
2009 Intermediate Literary Royal Purple and Elks Drug Awareness contest First Place

Kelsey Anderson
2008 Skate Canada StarSkate Athlete Award

Ernie Umpherville, Marvin Derenisky, Larry Koveach
2008  Club 55+ Triple Play Gold Medal

Sharisse Kushniruk
2006  Skate Canada Program Assistant Award

May Russell, Marline Koveach
2009  Club 55+ Hi/Lo Gold Medal

Lorissa Kushniruk
2005  Skate Canada StarSkate Athlete Award

Brett Myhr
2009  Millennium Excellence Award Provincial Laureate 

Brittany Mahlum
2010  Gold Medal  StarSkate Festival Competition
2010  Skate Canada Program Assistant Award

Hudson Bay Lions Club Curling Team
Lead Russel Kuzek, 2nd Doug McDonald, 3rd  Kendall Kowalyk, Skip Kristin Low
2010  1st Place Lions Provincial Bonspiel 

Ava Menezes
2011 Skate Canada STARSkate Athlete

Betty Lou Palko
2011 Saskatchewan Volunteer Medal

Philip Binkley
2009-10 Junior B Provincial Champions
Silber Medal Westerns- Keystone Cup

Hudson Bay Midget Hunters
2011 Provincial "C" Hockey Champions

North East Lakers: Monique Cadrain, McKaila Scharfenberg, Kalin Dolton, Miranda Cleaveley, Mel Cadrain(coach)
2011 Female Midget "B" Hockey Champions

Hudson Bay Pee Wee Black Aces
2011 Baseball Provincial A2 Champions

Hudson Bay Riders
2011 Football 6 Man Provincial Champions

Hudson Bay Midget Hunters
2012 Provincial "C" Hockey Champions.

Claire Crittenden
2012 STARSkate Preliminary Ladies Freeskate Figure Skating Provincial Champion

Brooke Boychuk
2012 STARSkate Pre-Preliminary Freeskate Skating Provincial Champion.

Hudson Bay Riders
2012 3A Basketball Provincial Champions

Meghan Smith
Saskatchewan Zone 8 Squirt Fastball- Gold Medal

North East Rebelz- Nevada Smith, Aleece Anderson, Kristy Rogalski, Jordan Smith, Ricky Anderson
2012 Midget "C" Fastball Provincial Champions.

Brooklyn Yelle
2013 STARSkate Junior Bronze Top Competitor Award

Hudson Bay Bantam Hockey Team
2013 Bantam "D" Provincial Champions.

Jessica Paskell
2014 U12 Fastball "A" Squirt Provincial Champion with Prince Albert Aces

Amanda Gel
2013 STARSkate Prepreliminary Freeskate Ladies Champion
2013 STARSkate Prepreliminary Jumps Ladies Champion
2013 STARSkate Prepreliminary Spins Ladies Champion
2013 STARSkate Prepreliminary Elements Ladies Champion
2014 Jean Norman Provincials Preliminary Ladies Freeskate Gold Medal
2014 Jean Norman Provincials Junior Bronze Jumps- Gold Medal

Mitchell McCune
2013 Senior Bowl "North Team" Provincial Champion

Hudson Bay Lazers U18 'C' Fastball
2014 Provincial Champions

Tisdale Ramblers- Maria Gulutzan, Brianna Paskell, Brooke Boychuk
2015 Female Provincial Midget B Champions

Philip George
2015 Senior Bowl "North Team" Provincial Champion

Jesse Espenant
2015 Senior Bowl "North Team" Provincial Champion

Hailey Craig
2014 First Place in Pass in Provincial Pass, Punt and Kick -Girls Under 10.

RECOGNITION PLAQUES

Hudson Bay Trail Riders
1990 Saskatchewan Snowmobile Association Club of the Year

Hudson Bay Transport
1998Saskatchewan Snowmobile Association Outstanding Organized Snowmobile Related Company

Lewellins Sales and Service
1989Saskatchewan Snowmobile Association Dealer of the Year and Canadian Dealer of the Year

Peter Lewellin
1994 Saskatchewan Snowmobile Association Snowmobiler of the Year

CFMQ 98.1
2001-2002 Saskatchewan Snowmobile Association  Outstanding Personality – Media
Treeline Motel
2001-2002 Saskatchewan Snowmobile Association Outstanding Motel, Inn or Resort

Alan Cook
1991 Saskatchewan Snowmobile Association Snowmobiler of the Year

Rick Dolezsar
1990  Saskatchewan Snowmobile Association Snowmobiler of the Year

Jack Kirby
1992 Saskatchewan Snowmobile Association Snowmobiler of the Year

Rick, Karen, Ryan, Nicole, Robyn Dolezsar
1999 Saskatchewan Snowmobile Association Outstanding Snowmobile Family

Jay Hitchcock
2000-2001 Saskatchewan Snowmobile Association Groomer Operator of the Year

Gordon And Lana Paulson
1998 Saskatchewan Snowmobile Association Outstanding Snowmobile Family

Murray And Jennifer Paulson
1998 Saskatchewan Snowmobile Association Outstanding Snowmobile Family

Kathleen Thack
1983 Canadian Figure Skating Excellence Award

Shelly Pape
2000 sang in Concordia Concert Choir representing Canada in Hanover, Germany during Expo

Keith Czemeres
1994 Saskatchewan Baseball Association Twiliter of the Year

Alex Rendek
2003Canadian Wheat Board Award

Danielle Sandomirsky 
1999-2001 founding President of the Saskatchewan Chapter of the Canadian Association of Pharmacy Technicians

Allan Anderson
1967 Governor General Award for Outstanding Community Service

Robert Gebhardt
discovered the dinosaur bones “Scotty” at Eastend, Sask 1991

Slade Desrochers
2009 Most homes sold by Realty Executives International